Search
czwartek 26 Kwiecień 2018
  • :
  • :

Majątkowy problem bezdzietnych

Są małżeństwa, które dorobiły się wszystkiego oprócz potomstwa. Nie mają oni problemu jak zabezpieczyć komórki macierzyste na przyszłość. Mają oni natomiast całą gamę problemów związanych ze spadkiem, majątkiem oraz dziedziczeniem dorobku. Komu po śmierci bezdzietnych przypadną pieniądze, dom, samochód?

komórki macierzyste

Pierwszym kandydatem do spadku jest pozostały przy życiu małżonek. Jednakże istnieje również rodzina, która jest i żyje. Można by sądzić, iż pozostając przy życiu małżonek dziedziczy całość spadku. Jednakże jest to błędne myślenie. Otrzymuje on zaledwie, albo aż połowę. Reszta przypada żyjącym rodzicom lub rodzeństwu. Jeżeli i rodzeństwo już nie żyje, ale żyją ich dzieci oni również mają prawo do spadku. Takie przepisy wielu bezdzietnym parom wydają się niesprawiedliwe. Dorabiali się własną pracą rąk, aby stworzyć wspólne zabezpieczenie przyszłości. A teraz ten, kto został przy życiu musi dzielić się z dalszymi krewnymi całym dorobkiem. Jest to szczególnie bolesne wówczas gdy stosunki w rodzinie nie są zbyt dobre, a jest to zjawisko dość częste. Jeżeli chodzi tylko o majątek podzielny sytuacja nie jest taka zła. Gorzej jest, kiedy trzeba sprzedać dom, aby spłacić żyjące rodzeństwo. Częstokroć pazerność ludzi zaślepia i nawet nie ma mowy o tym, aby mogli nie wyciągać ręki po coś, co przecież zgodnie z prawem im się należy.

Aby zabezpieczyć małżonka przed taką niezbyt przyjemną sytuacją należy sporządzić testamenty – dwa, gdyż jeden sporządza żona, a drugi mąż. Jest to bardzo ważne, gdyż sporządzenie jednego wspólnego stanowi o jego nieważności. Krewnych uprawnionych z mocy ustawy do zachowku można w takim testamencie pominąć lub mówiąc językiem prawniczym – wydziedziczyć.

Należy dopilnować takich ważnych spraw, żeby później nikt nie cierpiał z tego powodu, a zwłaszcza ten, który oprócz polowy majątku stracił swoją drugą połowę.

Więcej o tym jak zabezpieczyć komórki macierzyste znajdziecie zaglądając tutaj.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *